10 Mayıs 2011 Salı

Ispanaklı Mantarlı Levrek Dolması

.

TARİFE YORUM YAZ

Mantarları, sarımsakları ve közlenmiş biberleri küçük küçük doğrayın. Ispanakları doğrayın. Tavaya yağ koyup mantarı ve sarımsağı hafif kavurun.


Malzemeler :
1 Demet Ispanak
1 Kase Taze Mantar
3 Közlenmiş Biber
2 Diş Sarımsak
Tuz,Karabiber,Sıvıyağ
•Servisi İçin:
Kuzu Kulağı
Marul
Taze Soğan
Çeri Domates
Limon
Zeytinyağı
Tuz

Hazırlanışı :
Mantarları, sarımsakları ve közlenmiş biberleri küçük parçalar şekilde doğrayın. Ispanakları doğrayın. Tavaya yağ koyup mantarı ve sarımsağı hafif kavurun. Közlenmiş biberi ve ıspanağı ilave edin.

Tuzunu, biberini atıp karıştırın. Fırın tepsisine asma yaprağı dizin. Yağ dökün. Balıkları temizleyip karnını açın. Tuzunu ve karabiberini atın. İç harcı balığın karnına doldurun ve tepsiye alın. Diğer balığa da aynı işlemi yapın.

İsterseniz balığı koymadan önce 3 dal taze soğanı sıcak suya batırıp çıkarın. Tepsiye koyup balığı üzerine yerleştirerek balığa düğümler atabilirsiniz. Üzerlerine sıvıyağ dökün. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişirin. Salata malzemelerini doğrayıp servis tabağına koyun ardından balıkları üzerine yerleştirin.

Çok güzel bir balık yemeğine benziyor görünüşe göre :) Oktay Usta'ya tarifinden ötürü teşekkürlerimizi bir borç görüyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum eklemekte güçlük çekenler
Yorumlama biçimi: ANONİM seçeneğini seçin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...