11 Ekim 2012 Perşembe

Nişastanın Faydaları ve Kullanıldığı Yerler

.

TARİFE YORUM YAZ


Nişasta buğday, arpa, yulaf, pirinç, mısır gibi tahılların tanelerinden ve patatesten elde edilen unumsu bir maddedir. Nişastanın birçok faydası varmış işte onlar ve nişastanın nerelerde kullanıldığı, faydaları;

Nişasta Nedir?

Bilgi; Buğday, arpa, yulaf, pirinç, mısır gibi tahılların tanelerinden ve patatesten özel yöntemlerle elde edilen unumsu bir maddedir. Sıcak suda nişasta peltesi denilen jelatinimsi bir kütle haline gelir.
 
Faydaları; Sesi açar. İyi bir besindir. İltihapları giderir. Bağırsak ağrılarına da iyi gelir. Cilt hastalıklarında kaşıntıları keser. Tentürdiyot zehirlenmesinde çok faydalıdır. Lapası deri ve göğüs hastalıklarında kullanılır. Banyo suyuna karıştırılıp yıkanılırsa cildi yumuşatır. Güzellik maskelerinde, eczacılıkta ve çamaşırları kolalamakta kullanılır. Badem yağı ile birlikte yenirse öksürüğü keser, göğüs ağrılarını hafifletir.
 
Kullanıldığı Yerler; Besin olarak kullanılmasının yanında, güzellik için ve hekimlikte tedavi amacıyla kullanılır. Tertürdiyotun zararlı etkilerini ortadan kaldırdığı için tertündiyot zehirlenmelerinde, suda eritilerek içilirse faydası görülür.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum eklemekte güçlük çekenler
Yorumlama biçimi: ANONİM seçeneğini seçin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...