17 Kasım 2012 Cumartesi

Oktay Usta Peynir Kenarlı Karışık Pizza Tarifi

.

TARİFE YORUM YAZ

Oktay Usta Peynir Kenarlı Karışık Pizza Tarifi
Oktay Usta Peynir Kenarlı Karışık Pizza Tarifi
Malzeme Listesi

4 Su Bardak Un
Yarım Paket Yaş Maya
Yarım Çay Bardak Zeytinyağı
Tuz
Su

Sosu İçin:
2 Domates
1 Çorba Kaşık Domates Salçası
1 Tutam Taze Kekik
1 Diş Sarımsak
Zeytinyağı
Tuz
Karabiber

Üzeri İçin:
Çeri Domates
Kırmızı Biber
Kaşkaval Peyniri
Kaşar Peyniri
Sucuk

Hazırlanışı:

Önce unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açtıktan sonra mayayı koyuyoruz. Yaş mayanın üzerine zeytinyağı ve bir miktarda ılık suyu dikkatlice döküyoruz. Unun üzerine de tuz serpiyoruz. Mayayı eriterek ortasından yoğurmaya başlıyoruz.

Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ettikten sonra hamurumuzu yuvarlayıp mayalanmaya bırakıyoruz. Önce hamuru iki parçaya ayırıyoruz ve her iki parçayıda yuvarlıyoruz. Üzerine un serpip, merdane yardımıyla ince bir hamur açıyoruz.

Diğer hamuru da aynı boyda açıyoruz. Kaşkaval peynirini rendemizde rendeliyoruz ve hamurların kenarlarına peynir rendesi koyuyoruz. Hamurun kenarlarını içe doğru peynirini içeride bırakacak şekilde kıvırıyoruz. Kenarları peynirli hamur oluyor.

Sosu içinse, domatesleri doğradıktan sonra doğrayıcıya koyuyoruz. Üzerine salçayı, taze kekiği, sarımsağı, tuzu ve karabiberi karıştırarak parçalıyoruz. Sosumuzu iki hamurun ortasına dökerek yaydıktan sonra kaşar peynirini rendeleyerek sosun üzerine serpiyoruz.

Çeri domatesleri, biberleri ve sucukları pizzamıza uygun bir şekilde dilimliyoruz. Kaşar peynirinin üzerine önce domates, sonra biber, sonra da sucuk dilimlerini yerleştiriyoruz. Tepsiye ya da pizza tellerinin üzerine alıp bir süre mayalandırıyoruz.

Son olarak üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpiyoruz. Daha önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum eklemekte güçlük çekenler
Yorumlama biçimi: ANONİM seçeneğini seçin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...